Hakkımızda

Özel Buca Kaan Erkek Öğrenci Yurdu

 

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı olarak hizmet vermektedir (Kurum Kod No: 35 G 257) hiç bir şekilde Vakıf, Kurum, Kuruluş, Dernek, Cemiyet ve Cemaate bağlı değildir.

 

DEĞERLİ ANNE VE BABALAR, SEVGİLİ ÖĞRENCİLER

 

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre Yurtta kalan öğrenciler tüketici statüsündedir. Bu nedenle Tüketici Kanunu’nun tanıdığı tüm haklardan öğrenciler de yararlanabilir. Bu Kanun’un 6 ve 6/A maddelerine göre her yurt, öğrenci ile yaptığı sözleşmeyi iki nüsha olarak yapmak ve yurt yetkilisi tarafından imzalanan bir suretini öğrenciye vermek zorundadır.

Yurda ASLA TEK TARAFLI TAAHHÜT VERMEYİNİZ. SÖZLEŞMENİN İMZALI BİR NÜSHASINI MUTLAKA İSTEYİNİZ. Ne yazık ki bir kısım yurtlar bu kurallara uymamakta, hakkı ihlal edilen öğrenciler, ellerinde sözleşme olmadığı için güç durumlara düşmektedirler. Bazı yurtlar Sözleşme dışında sizlerden ek ücret talep etmektedirler. Sözleşmede alacağınız hizmetlerin açık bir şekilde yazılmasını isteyiniz. Yurdun, yazılı ve internet sitelerinde yazdıkları hizmetlerin takipçisi olunuz. Yurt size vaat ettiği hizmetleri yerine getirmezse sözleşmenizi tek taraflı iptal edebilirsiniz .

 

ÖĞRENCİ YURTLARI YÖNETMELİĞİNDE BELİRTİLEN BAZI HAKLARINIZ…

 

YURT ÜCRETLERİNİN TESPİTİ

 

Madde 13 - Yurt ücretinin; yurt sahibi veya işleticisi tarafından, yılda bir defa belirlenmesi esastır. Her yurt sahibi veya işleticisi, temmuz ayı içinde , odanın şekli, yemek hizmeti, taksit durumu ve sunacağı hizmet niteliklerine göre hazırlanmış olan ayrıntılı ücret tarifesi ile yapabilecekleri indirim ve indirim sebeplerini, il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildirmek ve ayrıca yurdun panosunda veya yurtta herkesin görebileceği bir yerde ilan etmek zorundadır. ( Yurdun ilan panosunda ücretlerine bakınız. Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirilen ücret üzerinden anlaşma sağlayınız. Ödemeler sonrasında mutlaka faturanızı alınız. Öğrenci veya öğrenci velisi/vasisi ile yapılan sözleşmelerde fiyat ve verilen hizmetle ilgili diğer hususlar açıkça belirlenir, denilmektedir, Sözleşmede size sunulacak hizmetlerin olmasına dikkat ediniz.

 

EK ÖDEME İSTEME YASAĞI

 

Madde 20 - Öğrencilerden, yurt ücreti ile depozito, yemekli yurtlarda yemek ücreti ve sözleşmesinde açıkça belirtilen hizmet unsurları dışında, sonradan her ne ad altında olursa olsun ek ödeme talep edilemez. İlgili yönetmelikle belirtilen belgelerle birlikte, yurt kurallarına uyulması ve ücretlere ilişkin sözleşme tanzim edilerek öğrenci dosyasına konulur. Bu sözleşme iki nüsha olarak düzenlenir ve bir nüshası öğrenciye veya öğrenci velisi/vasisine verilir. İleride mağdur olmamak için Sözleşmenin bir örneğini mutlaka alınız. İleride sıkıntı yaşamamak için, sözleşmenin bir örneğini size vermeyi kabul etmeyen yurtlarla anlaşma yapmayınız.

Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliğini mutlaka okuyunuz...